Aselsan – ASELS Hisse Senedi

0
6535

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – ASELS

1975 yılında kurulan Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme cihazlarının karşılanması amacı ile kurulmuştur. NATO projeleri kapsamında Stinger füze geliştirme, General Electiric ve Douglas ile beraber F – 16 programı için aviyonik cihazların üretimini gerçekleştirmektedir. Ayrıca çeşitli ülkelere teknoloji transferi yoluyla yurt dışında çeşitli üretimler gerçekleştiren Aselsan, dünyanın ilk 50 savunma şirketinden biri olma yolunda ilerlemektedir.

Savunma cirosunda dünyanın en büyük 74’üncü şirketi olan Aselsan, yerli denizaltı ve muhrip üretimi konusunda projeler geliştirmektedir. 1990 yılında halka arz edilen Aselsan, yurt içi ve yurt dışında Aselsan Bakü Şirketi, Aselsannet Ltd. Şti., Mikroelektronik Ltd.Şti., Aselsan Hassas Optik San. Ve Tic. A.Ş., Aselsan Bilkent Mikro Nano Tek. A.Ş., Igg Aselsan (Iaıs Llc), Kae Llp, Aselsan Middle East Psc, Roketsan A.Ş Ve Aspilsan A.Ş. şirketlerinde iştirakleri bulunmaktadır.

ASELS kodu ile Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Aselsan’ın faaliyet konusu her türlü kurum kuruluş ve tüketiciye yönelik olarak kara, hava, deniz ve uzay uygulamaları kapsamında her nevi elektrik, elektronik, mikrodalga, elektrooptik, güdüm, bilgisayar, bilişim, kriptoloji, güvenlik, mekanik, kimya ve benzeri konularda çeşitli yazılım, cihaz, sistem, araç gereç ve platformlarının araştırma, geliştirme, mühendislik, üretim, test, montaj, entegrasyon ve satışını yapmak, satış sonrası hizmetini vermek, ticaretini yapmak, yaptırmak ve proje mühendislik danışmanlık, servis, eğitim, taahhüt, inşaat, yayın, ticaret, işletme ve internet hizmetleri konusunda her türlü girişim ve faaliyetlerde bulunmaktır. Aselsan, teknoloji ve savunma sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Aselsan Borsa İstanbul’da BIST TÜM, BIST TEKNOLOJİ, BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ, BIST TEMETTÜ, BIST YILDIZ, BIST KURUMSAL YÖNETİM, BIST Ankara, BIST 100-30, BIST 50 ve BIST 100 endekslerine dahildir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDolar
Sonraki İçerikAslan Çimento – ASLAN Hisse Senedi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.