e-kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-kimlik son günlerin en çok merak edilen konularının başında yer alıyor.  Peki, e-kimlik nedir? İşte e-kimliğe dair merak edilenler…

0
5435

e-kimlik Nedir?

e-kimlik; nüfus, ehliyet,  pasaport, banka ve daha bir çok bilgiyi tek bir karta sığdıran yeni kimlik kartıdır.  TÜBİTAK tarafından geliştirilen e-kimlik çipli olduğundan artık farklı bir kart taşımanıza gerek kalmadan tek bir kartla pek çok şeyi halledebileceksiniz.

Senem Türkanoğlu/Editör

e-kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-kimlik kartı için; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden veya 199 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla randevu alabilir ya da nüfus müdürlüklerinden randevusuz olarak, belgelerinizi hazırladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

e-kimlik Başvurusunu Kimler Yapabilir?

On beş yaşını tamamlamış herkes şahsen başvuru yapabilecek.

e-kimlik Başvurusunda Hangi Belgeler isteniyor?

e-kimlik başvurusunda istenen belgeler şöyle sıralanıyor; uluslararası aile cüzdanı, nüfus cüzdanı,  sürücü belgesi, pasaport, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı,  memur cüzdanı, basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf.

e-kimlik Ne Zaman Verilecek?

e-kimlik kartlarında pilot olarak belirlenen 10 il arasında yer alan Rize, Trabzon, Artvin, Erzincan ve Erzurum’da başvurular bir ay önce alındı. Ancak Ocak 2017 itibarıyla da  e- kimlik kartları başvuruları tüm illerde alınmaya başlanacak. 2017 yılıyla beraber Türkiye’nin tümünde başvuru alınmaya başlanacak yeni kimlik kartlarının 3 yıl içerisinde dağıtılması bekleniyor.

Yeni kimlik kartının basımı merkezi olarak gerçekleştirilecek ve kartlar vatandaşlara PIN ve PUK şifreleriyle teslim edilecek.

e-kimlik Ne Kadar Süre Geçerli Olacak?

e-kimlik kartı 10 yıl geçerli olacak ve seyahat belgesi olarak da kullanılabilecek. Yeni kimliklerin üzerinde kişiye ait kimlik bilgilerinin güvenli şekilde saklanabileceği bir çip yer alacak. Böylece e- kimlikler bilgi sızdırmaya karşı güvenlik sağlayacak. Yeni kartlar, başka birinin eline geçse bile kullanılamayacak ve anında bloke edilebilecek. Bu kartların kopyalanması ya da üzerindeki verilerin değiştirilmesi mümkün olmayacak.

e-kimlik Hangi Renk Olacak?

Yeni kimlikler tek renk olacak ve böylelikle cinsiyet ayrımı ortadan kalkacak.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.