Halkbank – HALKB Hisse Senedi

0
1272

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. – HALKB

1933 yılında kurulan Türkiye Halk Bankası A.Ş., bankacılık alanında hizmet vermektedir. 1992 yılında bütün aktif ve pasifleriyle birlikte Türkiye Öğretmenler Bankası T.A.Ş. (Töbank), borç, alacak, mevduat ve taahhütleriyle de 1993 yılında Sümerbank ve 1998 yılında Etibank devr alan Halk Bankası, 2000 yılına gelindiğinde, kamu bankalarının; çağdaş bankacılığın ve uluslararası rekabetin gereklerine göre çalışmalarını ve özelleştirmeye hazırlanmalarını sağlayacak şekilde yeniden yapılanmaya girmiştir.

2001 yılında Emlak Bankası faaliyetlerini yürütemediği gerekçesiyle önce T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’ye devredilmiş, daha sonra Emlak bankasının 96 şubesi ise, personeli ve bilançosuyla birlikte T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’den T. Halk Bankası A.Ş.’ye devredilmiştir. 2004 yılının ikinci yarısında Pamukbank T.A.Ş., T. Halk Bankası A.Ş.’ye devredilmiş, devir işlemleri ise.2004 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Halk Bankası’nın KOBI Girişim Sermayesi ve Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de Demir – Halk Bank (Nederland) N.V.’de, BKM Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’de, KKB Kredi Kayıt Bürosu ve Türk P&I Sigorta A.Ş.’de iştirakleri bulunmaktadır.

HALKB işlem kodu ile Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Halk Bankası’nın ana faaliyet konusu bankacılıktır. Halk Bankası, mali kuruluşlar, bankalar ve özel finans kurumları sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Halk Bankası, Borsa İstanbul’da BIST TÜM / BIST MALİ / BIST KURUMSAL YÖNETİM / BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ / BIST 100 / BIST BANKA / BIST YILDIZ / BIST TEMETTÜ / BIST 30 / BIST 50 endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.