Piyasalar haftaya nasıl başladı? 26.12.2016

Piyasalar haftaya nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
691

Piyasalar Noel Tatilinde

Japonya hisse senetleri, birçok piyasanın tatil nedeniyle kapalı olduğu bugün, yenin dolar karşısında değer kazanması ile birlikte düşerken, Çin hisse senetleri kayıplarını genişletti.

Japonya’da Topix Endeksi düştü ve bu yılki kaybını daha da genişletti. İşlem hacmi ise son 30 günün yüzde 40 altındaydı. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi düşüşünü ikinci güne taşıdı ve Ekim ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Yen dört gün üst üste yükseldi ve Güney Kore wonu son dokuz günde ilk kez güçlendi. Küresel hisse senteleri, 13 Aralık’ta yaklaşık 17 ayın zirvesine ulaştıktan sonra geçen hafta fazla değişmedi.

Finans piyasaları için volatil bir yıl sona ermeye yaklaşırken, yatırımcılar, küresel hisse senetlerinin değerinde trilyonlarca dolar artışa sebep olan ve doalrı birkaç yılın en yüksek seviyesine çıkaran ABD seçimleri sonrası rallisini değerlendirdi. ABD hisse senetleri rekor zirveler yakınında seyrederken ve petrol 17 ayın en yüksek seviyesine çıkarken, traderlar bu yıl, İngiltere’de Brexit oylamasından çıkan şok sonuç ve ABD’de Donald Trump’ın sürpriz seçim zaferi ile karşılaştı. Japonya’da hisse senetleri ayı piyasasından toparlanırken, Nikkei 225 Endeksi 2016 yılındaki kayıplarını geri aldı.

Tokyo’da Daiwa SB Investments Ltd. fon yöneticisi Seiji Iwama, “Bazı işaretler veren teknik göstergeler var, ancak bu yılın kalan kısmında önemli bir olay yok ve 2016 yılının fazla bir rahatsızlık yaratmadan, küçük çaplı hareketlerle sona ereceğini düşünüyorum” dedi.

Avustralya, İngiltere ve ABD gibi önemli piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalıyken, Dubai, Rusya ve Brezilya bugün açık olacak piyasalar arasında yer alıyor.

Hisse Senetleri

*Japonya’da Topix Endeksi Tokyo saati ile 11:30’da yüzde 0.3 aşağıdaydı. Endeks geçen hafa kısa süreliğine bu yılın kayıplarını sildi, ancak daha sonra hafifçe geriledi ve 2016’da yüzde 0.5 aşağıda. Nikkei Endeksi bu yıl yüzde 2 yükseldi.

*Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi Cuma günü yüzde 0.9 düştükten sonra yüzde 1.1 daha geriledi. Çin Devlet Başkanı Xi Jingping, konu hakkında bilgiye sahip bir kaynağa göre, geçen hafta Komünist Parti toplantısında yaptığı açıklamad, hükümetin yüzde 6.5 olan büyüme hedefinin altına düşülmesine açık olduğunu söyledi.

*Güney Kore’de Kospi Endeks, yüzde 0.2 kadar yükselerek ve yüzde 0.1 düşerek dalgalı bir seyir izlerken, Tayvan’da Taiex Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

*S&P 500 Endeksi Cuma günü yüzde 0.1 yükselmesine karşın rekor seviyenin altında kapattı ve Dow Jones Endeksi hafifçe yükselerek 19,933.81 puana çıktı.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 117.12 seviyesine çıktı. Japon para birimi Ağustos ayındaki zirvesinden yüzde 15 düştü.

*Güney Kore wonu yüzde 0.3 yükseldi ve sekiz gün süren düşüşünü sonland

Kaynak: Bloomberg HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.