Turcas Petrol – TRCAS Hisse Senedi

0
1319

TURCAS PETROL A.Ş. – TRCAS

1931 yılında kurulan Turcas Petrol A.Ş., petrol ve enerji sektöründe faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin öncü petrol ve enerji odaklı yatırım şirketi olan Turcas’ın Shell Türkiye ile akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar sektöründe kurduğu ortak girişim şirketi Shell & Turcas Petrol A.Ş., 1.034 adet Shell markalı istasyon ağı ve 2015 yılında gerçekleştirdiği 15.4 milyar TL satış hasılatı ile Fortune 500 sıralamasına göre Türkiye’nin en büyük 10. şirketidir.

Turcas’ın Alman enerji devi RWE ile kurduğu ortak girişim şirketi RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. ise, 600 milyon Euro yatırımla Türkiye’nin en büyük, en verimli ve çevreci santrallerinden biri olarak 2013 yılında işletmeye aldığı 775 MW kurulu gücündeki Denizli Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin sahibi ve işletmecisidir. Jeotermal, güneş, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi projeleri de geliştiren Turcas, bir diğer iştiraki Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde Aydın’da jeotermal enerji santrali yatırım planını yürütmektedir.

TRCAS işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Turcas’ın ana faaliyet konusu özellikle enerji sektörü ve alt dalları olan petrol, akaryakıt, elektrik ve doğalgaz gibi sektörlerde arama, araştırma, üretim, taşıma, işleme, işletme, dağıtım, depolama, ithalat, ihracat, re-export ve ticarete dönük ulusal ve uluslararası yatırımlara ve yeni işler geliştirmeye odaklanan, her türlü ticari, sınaî, zirai ve mali maksatlarla şirket/şirketler kurmak ve/veya kurulmuş veya kurulacak olan yerli ve yabancı şirketlerin sermaye ve yönetimine katılmaktır. Şirket, sermayesine ve yönetimine katıldığı şirketlerin, başarılı ve verimli şekilde sevk ve idare edilmelerini temin etmek amacıyla; planlama, üretim, pazarlama, mali, finansman, personel ve fon yönetimi alanlarında gelişmiş ileri tekniklerle randımanlı çalışmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Turcas, Borsa İstanbul’da BIST 100 / BIST KURUMSAL YÖNETİM / BIST SINAİ / BIST YILDIZ / BIST KOBI SANAYİ / BIST KİMYA, PETROL, PLASTİK / BIST İstanbul / BIST 100-30 / BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.