Soda Sanayii – SODA Hisse Senedi

0
1748

SODA SANAYİİ A.Ş. – SODA

1969 yılında Şişe Cam bünyesinde kurulan Soda Sanayii A.Ş., sektörün ihtiyacı olan ham maddeyi temin etmek üzere kurulmuştur. Türkiye, Bosna Hersek ve Bulgaristan’da faaliyet gösteren işletmelerinde toplam 2,2 milyon ton soda üretim kapasitesine sahip olan Soda Sanayii,  söz konusu üretim miktarıyla soda üreticileri sıralamasında Avrupa’da 4., dünyada 10. sırada yer almaktadır.

Üretilen, ağır ve hafif soda, sodyum bikarbonat ve sodyum sülfat ürünleriyle başta cam sanayii olmak üzere deterjan, kimyasal madde üretimi, kağıt, tekstil, gıda ve hayvan yemi sektörlerine hizmet veren Soda Sanayii, soda üretiminin ana hammaddeleri olan kireçtaşı ve tuzu kendi işletmelerinden sağlamaktadır.

SODA işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Soda Sanayii’nin ana faaliyet konusu Sodyum karbonat, Sodyum bikarbonat ve diğer soda kimyasalları; bikromat, kromik asit, bazik krom sülfat ve diğer krom kimyasalları ile her türlü kimyasal üretmek, diğer mamullerin üretimi için fabrikalar kurmak, bunlara iştirak etmek ve ağır makinalar üretmek. Soda-krom kimyasalları üretimi için lüzumlu tuz, kalker ve kromit gibi diğer tabii hammadde kaynaklarını maden kanununun kapsamına giren diğer maddeleri araştırmak, bunları çıkarmak için tesisler kurarak işletmek. Soda Sanayii’ni herhangi bir şekilde ilgilendiren yardımcı ve tamamlayıcı sanayii kurmak işletmek bunlara iştirak etmek. Soda-krom kimyasalları ile ilgili sanayii geliştirmek ıslah etmek için lüzumlu araştırmaları yapmak, tesisleri kurmak ve işletmek ve bunlara iştirak etmek ve  Soda Sanayii’ni ve mamullerin satışını herhangi bir şekilde ilgilendiren bil mum yardımcı ve tamamlayıcı faaliyette bulunmaktır.

Soda Sanayii, Borsa İstanbul’da BIST 100 / BIST TEMETTÜ / BIST TÜM / BIST KİMYA, PETROL, PLASTİK / BIST YILDIZ / BIST SINAİ / BIST 30 / BIST 50 endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.