Tofaş – TOASO Hisse Senedi

0
4518

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş. – TOASO

1968 yılında Koç Holding bünyesinde kurulan Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş., otomotiv üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Koç Holding ve FCA-Fiat Chrysler Automobiles’ın eşit hissedar olduğu Tofaş, günümüzde Fiat’ın Avrupa’daki iki Ar-Ge merkezinden biri konumunda bulunmaktadır. Türkiye’nin 5. büyük sanayi kuruluşu Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesine ve 10 bin çalışana sahiptir. 350 bin metrekaresi kapalı toplam 1 milyon metrekare alan üzerinde faaliyet gösteren Tofaş, Türkiye’nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi konumundadır.

Tofaş, Bursa Fabrikası’nda, Fiat Linea ve Egea otomobil modellerinin yanı sıra Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen, Peugeot markalarına, Yeni Doblo projesi kapsamında ise Fiat, Opel, Vauxhall ve RAM markalarına üretim yapmaktadır. Tofaş’ın bayi ağı, müşterilere yeni araç satışı, ikinci el araç satışı, satış sonrası servis ve yedek parka hizmetleri vermektedir Ek olarak bazı bayiler sigorta hizmeti (Kasko ve trafik sigortası) ve çok yönlü finansal hizmet (taşıt kredisi) sağlıyor. Türkiye çapında 81 bayisi olan Tofaş; Fiat, Lancia, Alfa Romeo ve Jeep markalı araçların satışını yapmaktadır.

TOASO işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Tofaş’ın ana faaliyet konusu otomotiv sektörüdür. Tofaş, imalat sanayii, metal eşya, makine ve gereç yapım, taşıt araçları sanayii sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Tofaş, Borsa İstanbul’da BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ / BIST TÜM / BIST SINAİ / BIST TEMETTÜ 25 / BIST 30 / BIST 100 / BIST Bursa / BIST YILDIZ / BIST KURUMSAL YÖNETİM / BIST TEMETTÜ / BIST METAL EŞYA, MAKİNA / BIST 50 endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.