Turkcell – TCELL Hisse Senedi

0
1382

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. – TCELL

1998 yılında kurulan Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., iletişim sektöründe hizmet vermektedir. 27 Nisan 1998’de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalayan Turkcell, müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri sayısını da artırarak gelişimini sürdürdü. Hisseleri 11 Temmuz 2000’de Borsa İstanbul (BİST) ve New York Stock Exchange’de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlayan Turkcell, NYSE‘ye kote olan ilk ve tek Türk şirketi unvanına sahiptir. Turkcell aynı zamanda Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaktadır.

Turkcell’in yurt dışında da yatırımları bulunmaktadır. Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan gibi halen büyümekte olan pazarlardaki mobil operasyonlarına, yüzde 41,45’ine sahip olduğu Fintur aracılığıyla iştirak etmektedir. 1999 yılında hizmete giren yüzde 100 Turkcell iştiraki KKTCell ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Telekomünikasyon Dairesi ile gelir paylaşımı anlaşması çerçevesinde faaliyet göstermektedir. Turkcell’in Ukrayna’da yüzde 100 hissesine sahip olduğu Astelit şirketi life:) markası Şubat 2005’de GSM hizmetleri vermeye başladı. Belarus’ta Turkcell, BeST’in hisselerinin yüzde 80’ini Belarus Cumhuriyet Devlet Varlık Komitesi’nden 2008’de satın aldı.2011 yılından beri Almanya’da Turkcell Europe markasıyla bulunan Turkcell, Deutsche Telekom’un iştiraki ile yaptığı pazarlama işbirliği ile  Almanya’daki faaliyetlerine devam etmektedir.

TCELL işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Turkcell, Ulaştırma Bakanlığı ile imzalanmış bulunan GSM Pan Avrupa Mobil Telefon Sistemi ihalesinde öngörülen iş hizmetleri ve 406 sayılı Telgraf ve Telefon kanununa aykırı olmamak üzere her türlü telefon ve telekomünikasyon ve benzeri hizmetleri ifa etmek ile IMT-2000/UMTS hizmet ve altyapılarına ilişkin yetkilendirme kapsamındaki faaliyetleri yürütmek üzere kurulmuştur.

Turkcell, Borsa İstanbul’da BIST 50 / BIST İstanbul / BIST 100 / BIST 30 / BIST İLETİŞİM / BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ / BIST TÜM / BIST YILDIZ / BIST HİZMETLER endekslerinde hizmet vermektedir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.