Uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler

Her ayrıntının düşünüldüğü uçak yolculuklarında, rahat bir uçuş gerçekleştirmek için dikkat edilmesi gerekenler…

0
5945

Artık uçak yolculukları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Dolayısıyla da bir uçuş kültürü oluştu. Bu kültüre de adapte olup, en rahat şekilde uçak yolculuğu yapmak için yapmanız gerekenler

Bazı koltuklar neden daha ucuzdur?

Ucuz olduğu iddiası ile yola çıkan birçok havayolu sayesinde uçaktaki koltukların fiyatları son yıllarda epey bir değişim gösterdi. Çoğu havayolu en iyi koltuklara ekstra fiyat koyarken kimi de birinci sınıf ve ekonomi kategorilerinin dışında alt sınıflandırmalar yaparak, örneğin ekstra bacak alanı sunan koltuklar için daha fazla para almaya başladı. Bazı havayollarıysa yolcunun bilet aldığı sırada koltuk seçimini ekstra ücrete tabi tutmaya başladı.

Eğer koltuğa göre fiyat uygulaması yapan bir havayolunu tercih ettiyseniz, en ucuz koltukların tuvalete en yakın koltuklar olduğunu aklınızın bir köşesine not edin.

Sonbaharda gezilmesi gereken en güzel yerleri öğrenmek için tıklayın

Uçuş öncesi koltuk nasıl değiştirilir?

Uçak yolculuğuna başlamadan önce koltuğunuzu seçmek için internet üzerinden uçağın kalkmasından 24 saat önce check in yapıp, son anda açılan koltuklar olup olmadığına bakabilir ya da seyahat şirketinin, havayolu rezervasyon görevlilerinden yardım alabilirsiniz. Ve her ne kadar uçuş görevlileri aksini iddia etse de, uçağa biniş anına kadar koltuk değiştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işin püf noktası bunu güler yüzle yapmaktan geçtiğini sakın aklınızdan çıkarmayın.

En rahat koltuk nasıl seçilir?

ucagin-ici2

Bir uçak yolculuğunu, en konforlu ve rahat yapmak için olmazsa olmaz, koltuk seçimidir. Birçok havayolu şirketi, ekonomi sınıfındaki ucuz biletler için ayırdığı koltukların çoğunda da yolcuların rahat oturması için bazı düzenlemeler yapar, koltuğun hafif yatması, bacakları uzatmak için alan ve kafayı yaslayacak yastık gibi.

First class ise zaten adı üstünde birinci sınıf olduğu için ekonomi sınıfındaki uçak yolculuklarında, çıkış olarak belirlenen kapıların önündeki koltuklar ile en arkadaki koltuklar geriye doğru yatmaz. Ayrıca, mutfak bölümüne yakın koltuklar, uçuş görevlileri yiyecek ve içecekleri burada hazırladığı gibi, günün gelişen olaylarını ve güncel dedikoduları da burada tartıştıkları için huzurlu ve sessiz bir yolculuk için uygun değildir.

Yandaki koltuğun boş kalması için ne yapılması gereklidir?

Her uçak yolculuğundan önce, yolcular uçuşun kazasız belasız bitmesini ve yanındaki koltuğun boş olmasını ister. Unutmayın ki, uçağın arkasındaki koltuklar en son seçilenler olur. Eğer birazcık sarsıntıyı göze alabiliyorsanız uçağın arkasındaki koltuklarda, yanınızdaki koltuk boş kalacak şekilde oturabilirsiniz.

Ucuz ve güzel bir tatil yapmanın ipuçları için tıklayın!

Hangi koltuklar daha güvenlidir?

Uçakla yolculuk yapan en büyük korkusu tabii ki uçağın düşmesidir. Bu durumda, uçak yolculuğu sırasında hangi koltuğun daha güvenli olduğu önemli bir sorudur. Ne yazık ki, uçak kaza sırasında hayatta kalmak ya da yaralanmaktan korunmak için iyi ya da kötü koltuk diye bir şey yoktur. Fakat yapılan araştırmalar, uçağın arkasındaki orta koltukların kaza sırasında nispeten daha güvenli olduğu gösteriyor.

Uçağın en sessiz bölmesi neresidir?

Tüm yolculuklardaki gibi uçak yolculuklarının da olmazsa olmazı ağlayan bir bebek veya neşeli bir şekilde bağıra çağıra konuşanları saymazsak, uçak kabini gürültü bir yerdir. Hatta, kalkış sırasında bu gürültü 105 desibele kadar çıkar, ama havalandığında bu kulağınızın dibinde bağıran bir kişinin çıkardığı 85 desibele kadar düşer.

Bu durumdan bir nebze kurtulmak için olduğunca önlerde oturmak en iyisidir. Ayrıca koridor koltuklarındaki ses, pencere kenarına göre birkaç desibel daha düşüktür.

Başüstü dolaplarında nasıl yer bulunur?

Uçak yolculuklarını, birçok insan için kabusa çeviren başüstü dolaplarında yer bulamama sorunu hemen hemen tüm yolcular için geçerlidir. Uçaktaki arka koltukların, uçaktan inerken biraz bekleme ve hava türbülanslarında sarsılma gibi dezavantajları olsa da başüstü dolaplarında yer bulma olasılığınız daha yüksektir. Ve birçok havayolu, uçağın arkasında oturan yolcuları daha önce içeri alır. Yani başka bir ifade ile siz bindiğinizde başüstü dolapları hala boştur.

Uçaktan en çabuk inmek için ne yapmanız gereklidir?

Sıkıcı ve uzun bir uçak yolculuğunun ardından, bir insana iyi gelebilecek en iyi şey, bir an önce kabinden bir an önce çıkabilmektir. Bir an önce uçaktan çıkmak için ön sıralarda oturmalısınız. Eğer yeterince önde değilseniz, önde oturan yolcularla yer değiştirebilirsiniz.

Kulak ağrısı önlenebilir mi?

Uçak yolculuğunun en büyük kabusu olan kulak ağrısını ne yazık ki, uçağın her yerinde aynı basınç olduğundan önleyemezsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.