Alkim Kimya – ALKIM Hisse Senedi

0
1109

ALKİM ALKALİ KİMYA A.Ş. – ALKIM

1948 yılında kurulan Alkim Alkali Kimya A.Ş.,  Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa’nın en büyük ve dünyada da 6. büyük sodyum sülfat üreticisi konumundadır. 300 milyon tondan fazla sodyum sülfat rezervine sahip olan Alkim Kimya, doğal ham tuzdan, en sofra tuzuna kadar çeşitli tuzlar, organik tarım sertifikalı leonit gübresi, magnezyum klorür solüsyonu ve kromit gibi organik ürünler yer almaktadır.

Alkim Kimya’nın 3 adet kimya tesisi, 1 adet kağıt tesisi, 3 adet göl işletmesi ve 1 adet yeraltı sodyum sülfat işletmesi bulunmaktadır. Göl işletmelerinde sodyum sülfat, sodyum klorür üretilmektedir. yeraltı sodyum sülfat madeninde glauberit ve tenardit elde edilmektedir.

ALKIM işlem kodu ile Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Alkim Kimya’nın faaliyet konusu maden sahaları işletilmesi ve üretimi, her nevi kimyasal maddeler üretimi ve satışı, faaliyet konuları ile ilgili ihracat, ithalat ve kara-deniz taşımacılığıdır. Alkim Kimya, imalat sanayii, kimya, petrol kauçuk ve plastik ürünler, diğer kimyasal ürünler sanayii sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Alkim Kimya Borsa İstanbul’da BIST YILDIZ, BIST KİMYA, PETROL, PLASTİK, BIST TEMETTÜ, BIST TÜM-100, BIST SINAİ, BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.