Federal Mogul – FMIZP Hisse Senedi

0
4367

FEDERAL-MOGUL İZMİT PİSTON VE PİM ÜRETİM TESİSLERİ A.Ş. – FMIZP

1998 yılında Türkiye’deki yatırımlarına başlayan Federal-Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş., İngiliz T&N’yi satın almasıyla,  Dereli Holding adı altında yüzde 50 Dereli Grubu yüzde 50 Federal-Mogul’un sahip olduğu yeni bir ortaklık gerçekleşmiştir.

Federal-Mogul’un Avrupa’daki ikinci büyük üretim tesisi olan İzmit fabrikası 60 dönüm arazi üzerinde 30 bin metrekarelik kapalı alana sahiptir. Bu alanın 16 bin metrekarelik kısmı Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesislerinden kiralanmış olup bu alanda üretim faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Çoğunluğunu deneyimli mühendislerin oluşturduğu yaklaşık 800 çalışanıyla İzmit tesisleri Bentley gibi dünyanın en prestijli otomobillerine ve diğer önemli markalara piston üretmektedir. Federal-Mogul Türkiye İzmit tesislerinde piston üretiminin büyük bölümü robot sistemler tarafından yapılırken, özel işçilik gerektiren üretim bölümlerinde deneyimli elemanlar çalışmaktadır.

FMIZP işlem kodu ile Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Federal-Mogul faaliyet alanı otomotiv yan sanayidir. Federal-Mogul, imalat sanayii, metal eşya, makine ve gereç yapım, taşıt aracları sanayii sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Federal-Mogul, Borsa İstanbul’da BIST TÜM / BIST SINAİ / BIST 100 / BIST Kocaeli / BIST METAL EŞYA, MAKİNA / BIST ANA / BIST TEMETTÜ endekslerine dahilidir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.