BIST Sürdürülebilirlik – XUSRD Endeksi

0
3386

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi – XUSRD

Borsa İstanbul’da XUSRD kodu ile işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer alacağı bir endeks oluşturmak amacı ile hayata geçirilen BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, borsaların çevresel, sosyal, kurumsal yönetim konularındaki risklerine ilişkin politika oluşturmaları sürecinde şirketlere yol gösteren ve şirketlerin sürdürülebilirlik politikalarına ilişkin bilgiyi de sorumlu yatırımcılara ileten bir platform oluşturmak gibi çok önemli bir misyona sahip olduğu düşüncesinden hareketle, Borsa İstanbul ile Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) arasında şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarını baz alan BIST Sürdürülebilirlik Endeksinin hesaplanması amacıyla bir işbirliği anlaşması sonucu ortaya çıkmıştır.

BİST Sürdürülebilirlik Endeksi nasıl oluşturulur?

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi için Kasım-Ekim olmak üzere yılda 1 endeks dönemi bulunmaktadır. 2014 yılında BIST 30 endeksinde yer alan şirketler, 2015 yılında ise BIST 50 endeksinde yer alan şirketler değerlemeye tabi tutulmuştur. 2016 yılından itibaren değerlemeye tabi şirketler listesi, BIST 50 endeksi şirketlerine ek olarak  BIST 100 şirketlerinden gönüllü olanları da kapsayacak şekilde genişletilmiştir.  “Değerlemeye tabi şirketler listesi” her yıl Aralık ayı içerisinde revize edilerek Borsa İstanbul tarafından ilan edilmektedir.

BİST Sürdürülebilirlik Endeksi nasıl hesaplanır?

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi 4 Kasım 2014 tarihinden itibaren XUSRD koduyla fiyat ve getiri olarak hesaplanmaya ve yayınlanmaya başlanmıştır. Endeksin başlangıç değeri, BIST 30 fiyat endeksinin 03.11.2014 tarihli İkinci Seans kapanış değeri olan 98.020,09’dur. Endekste bir hisse senedinin ağırlığı yüzde 15 ile sınırlandırılmıştır.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde işlem gören hisse senetleri

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, ADEL KALEMCİLİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (ADEL), AKBANK T.A.Ş. (AKBNK), BRİSA BRIDGESTONE SABANCI LASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BRISA), EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş. (EREGL), KORDSA GLOBAL ENDÜSTRİYEL İPLİK VE KORD BEZİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (KORDS), OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ A.Ş. (OTKAR), PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. (PETKM), TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş. (TOASO) ve ÜLKER BİSKÜVİ SANAYİ A.Ş. (ULKER) gibi hisse senetlerinden oluşmaktadır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.